Reflexní lymfatická masáž
Lymfatický (nebo také mízní) systém se podobá krevnímu oběhu. Je důležitou součástí imunitního systému. Po celém těle sbírá a shromažďuje škodliviny a odpadní a toxické látky a odvádí je z těla ven. Děje se to tak, že lymfatické kapiláry nasávají v tělní tkání zplodiny a odvádí je lymfatickými cestami (lymf. cévy, lymf. uzliny) do krevního oběhu a následně do ledvin, aby byly vyloučeny z těla ven.
Nadměrné zatížení lymfatického systému se projevuje únavou, sníženou schopností organismu čelit zátěži, infekčním chorobám a jiným nemocem, otékáním nohou, především v oblasti kotníku, otoky v oblasti břišní nebo v obličeji, zduřením uzlin, celkovým oslabením imunitního systému i psychickým podrážděním. Dlouhodobé přetížení tohoto systému vede, spolu s dalšími faktory, ke vzniku nádorových onemocnění.
Lymfatická masáž podporuje pohyb lymfy a tím i přepravu látek v ní obsažených (buněčných zbytku, tkáňových bílkovin, mastných kyselin, vody apod.), urychlí čištění organismu a pomůže mu zbavit se škodlivin a vyloučit je z těla ven.
Cirkulaci lymfy lze podpořit různými způsoby: přiměřeným pohybem svalstva, bylinami, speciálními masážními přístroji, ruční masáží vybraných částí těla nebo také reflexní lymfatickou masáží.
Při reflexní lymfatické masáži lze pomocí jemné masáže chodidla bříšky prstů odlymfovat celé tělo (hlavu, šíji, paže, hrudník, břicho, pánev, dolní končetiny). Lymfa se odvádí přesným a cíleným hlazením reflexních zón chodidla konečky prstů, které slouží jako "čistící světélka", prosvětlující každý koutek v těle, kde se lymfa nachází, a "šroubováním" lymfy do hlavních lymfatických uzlin v těle, za průběžné podpory činnosti především ledvin, srdce, sleziny, střev, brzlíku.
Lymfatická masáž odlehčí organismu zatíženému nemocí, přemírou škodlivin či nadměrnou psychickou či fyzickou zátěží a nastartuje nebo podpoří fungování vlastního imunitního systému těla. Pohyb a odtok lymfy může způsobit i rozpouštění psychických bloku.